Zieleniec

SZKOŁA NARCIARSKO - SNOWBOARDOWA T&T

SZKOŁA NARCIARSKO - SNOWBOARDOWA T&T

Zieleniec założony został w 1719 r. , dziś należy administracyjnie do uzdrowiska Duszniki Zdrój. Już na początku XIX wieku znany był jako najwyżej położona osada w Prusach. W połowie XIX wieku do Zieleńca zaczęli zaglądać turyści i kuracjusze z Dusznik Zdroju między innymi Quincy Adamus, Fryderyk Chopin, Edyta Stein, jednak największy rozkwit wsi przypadł na XX wiek.
Prekursorem wszystkich miłośników sportów zimowych w Zieleńcu był Heinnch Rubarstech – Orlicki Liczyrzepa, który pod koniec XIX wieku pozostawił w Zieleńcu pierwsze w Sudetach środkowych i wschodnich ślady nart.

Dziś Zieleniec jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej (jednym z większych w Sudetach). Jest dzielnicą Dusznik Zdroju. Leży na wysokości ok. 950 m. n. p. m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza, tutejszy mikroklimat wymusza na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób nawet kilka dni przebywających w Zieleńcu. Północne stoki Zieleńca, doskonałe tereny narciarskie oraz duża ilość opadów w okresie zimowym (1300 mm w ciągu roku z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sprawiają, że śnieg leży blisko 150 dni. Zieleniec oferuje 28 wyciągów. Dla lubiących nocne jazdy przygotowanych jest 10 oświetlonych stoków. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych do bardzo trudnych. Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Dla osób uprawiających frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że mamy możliwość (nie ściągając nart czy deski z nóg) przejechania z jednego końca Zieleńca na drugi i z powrotem.
Jadąc do Zieleńca z dalszych miejsc Polski samochodem najlepiej wziąć sobie jako punkt odniesienia Kłodzko. Z Wrocławia prawie do samego Zieleńca prowadzi międzynarodowa droga nr E67 (Wrocław - Kudowa Zdrój) oraz krajowa droga nr 8. Po drodze mijamy Łagiewniki, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój. Tuż za Dusznikami (ok. 3-4 km) skręcamy z międzynarodówki E67 w lewo do Zieleńca (bardzo dobrze oznaczony skręt). Od tego momentu do Zieleńca mamy ok. 8 km.

 

  • o-zielencu-27-11-18-1-min
  • o-zielencu-27-11-18-2-min
  • o-zielencu-27-11-18-3-min
  • o-zielencu-27-11-18-4-min
  • zieleniec_dawniej_05
  • zieleniec_dawniej_06
  • zieleniec_dawniej_07
  • zieleniec_dawniej_08
Klauzula informacyjna | Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
T&T © 2021 Stworzone przez www.rimset.pl